مرداب خود ارضایی

زمینه ساز خودارضایی
چهار عامل زمینه ساز خودارضایی بعد از سن بلوغ اند:

1. بالغ شدن به این معنی که به خاطر تغییرات جسمی ـ هورمونی، هیجانی و شناختی در نوجوان توجه به محرکهای جنسی و کشش به جنس مخالف پدیدار می شود.
2. تماس داشتن با اشیاء، تصویرها، فیلم ها و افرادی که میل جنسی را برمی انگیزند و فعال می کنند. در پسرها، نگاه کردن با دقت و لذت به محرک های جنسی، اثر زیادی در بیداری این کشش دارد.
3. مکان و زمان خلوت و مناسب که اجازه می دهد تصویرهای جنسی که فرد با دیدن و یا هر نوع تماس خود آنها را در ذهنش نگه داشته و بایگانی کرده است به سطح هشیاری و آگاهی بیایند و فعال شوند.
4. ویژگی های روحی و رفتاری ضعیف مانند «درون گرایی، اضطراب، نداشتن مهارت های اجتماعی که فرد را گوشه گیر و مشغول به خود می سازد بیشتر نوجوانان بعد از خودارضایی، احساس ناراحتی و گناه می کنند و اگر کتاب هایی که اغلب محتوایشان درباره این موضوع غیرعلمی و ترساننده است خوانده باشند دچار اضطراب زیاد و حتی افسردگی می شوند و دوباره این ناراحتی های روحی، آنها را به خودارضایی می کشاند و حلقه معیوبی شکل می گیرد. ترک خودارضایی چندان دشوار نیست. به چهار زمینه ای که گفتیم توجه کنید و ببینید کدام را می توان از بین برد. بالغ شدن در اختیار شما نبوده و جلوی نشانه ها و خصوصیات آن را نمی توان گرفت. خدا را شکر کنید که بزرگ شده و در گروه مردانی که در آینده خانواده تشکیل می دهند جای گرفته اید.
تماس نداشتن و به ویژه به محرک های جنسی نگاه نکردن در اختیار شما است برای تخیلات خودارضایی خویش، خوراک تهیه نکنید. خودتان را می شناسید و می دانید در چه زمانی و مکانی باشید، وسوسه سراغتان می آید. آن زمان ها و مکان ها را کنترل کنید. و در آخر این که با کسب مهارت های اجتماعی، موفقیت های درسی و کاری و پیوند برقرار کردن با دوستان خوب در جاده ی سلامت قرار گیرید. یادتان باشد بعد از ترک هر کار وسوسه برانگیز و به ظاهر لذت بخش قبلی، امکان دارد هر از چندی دوباره خطا کنید. ناامید نشوید و برنامه های خود را طوری ادامه دهید که دیو نفس کاملاً بیجان و هلاک شود. دوستی با یک دختر چه مشکلی را حل می کند؟ وابستگی عاطفی پیدا می کنید و در اثر تماس و ارتباط زیاد میل جنسیتان بیدار می شود و شدت می گیرد. یا به رابطه ای گناه آلود می افتید یا بعد از مدتی دوستی را قطع می کنید و آنگاه شما می مانید و دو مشکل جدید به وجود آمده:
الف- سرخوردگی عاطفی. ب- ده ها تصویر تحریک آمیز که در اثر نگاه نکردن و تماس های شما در ذهنتان پابرجا شده اند.[1]
دفع و رفع خودارضایی
برای دفع(پیشگیری) و رفع(درمان) خودارضایی از شیوه های زیر باید كمك گرفت:
1-اجتناب از هر گونه تحریک مصنوعی
2-تهیه برنامه فشرده و تمام وقت
3-توجه مخصوص به ورزش
4-باید عادتی جانشین عادتی گردد
5-پرهیز مطلق از تنهایی
6-ازدواج در نخستین فرصت
7-تلقین و تقویت اراده (یکی از اطبای روان شناس دکتر ویکتور پوشه فرانسوی می گوید: - باید تلقین را چندین روز پشت سر هم ادامه دهید- هر روز در محلی آرام که چیزی فکرتان را مشغول نکند فکر خود را متمرکز ساخته و با کلماتی شمرده و محکم این جملات را بگویید: من به خوبی قادرم این عادت بد را از خود دور کنم ، من قادرم و...)!
8-پرهیز کامل (از همنشینی با افراد منحرف و مبتلا به این عادت بد ، به طور مطلق پرهیز کرد.)
9-تقویت عمومی و رژیم غذایی
10-استمداد از نیروی ایمان و اعتقاد مذهبی[2]
نكته دقیق روان شناختی
1- در ماه مبارك رمضان چند روز اول برای روزه داران سخت است، ولی با «مقاومت و صبر» در این ایام بقیه روزها احساس توانمندی و اراده بیشتری در خود احساس می‌كنند. قدرت اختیار و اراده خود را نباید دست كم بگیریم. فردی به امام صادق(ع) گفت فردی خودارضایی(استمنا) می كند و ادعا دارد كه نمی تواند آن را كنار بگذارد. امام پرسیدند در بین جمع هم این كار را انجام می دهد؟ آن فرد گفت نه. امام فرمود: پس مشخص است اراده دارد.
2- گاهی خودارضایی همراه با یك بیماری مانند اضطراب و افسردگی است و در واقع فرد به طور ناخودآگاه با خود ارضایی می خواهد فشار بیماری را كم كند. مانند افراد سیگاری از دفعات كم شروع می شود و به طور تصاعدی بیشتر و بیشتر می شود. كسی كه احساس می كند با راهكارهای دهگانه بالا نمی تواند بر خودارضایی غلبه كند لازم است برای درمان از روان شناس بالینی و روان پزشك كمك بگیرد. [3]
دانلود كتاب
برای دانلود كتاب رهایی از خود ارضایی اینجا رجوع كنید.
http://www.askdin.com/thread34758.html

پی نوشت :
1. سپیده دانایی دات بلاگفا دات كام، دکتر محمود گلزاری
2. کتاب مشکلات جنسی جوانان ،نشر نسل جوان، آیه الله مکارم شیرازی ، صحفات 137- 161( این كتاب را از سایت گفتگوی دینی یا سایت آیت الله مكارم شیرازی می توانید دانلود كنید)
2. وبلاگ زندگی آرام پرشین بلاگ دات آی آر.